Threads Nedir? Threads Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Facebook’un ana şirketi Meta, üç ay önce Twitter’ın rakibi olan Threads uygulamasını 5 Temmuz Çarşamba günü resmi olarak piyasaya sürdü.

Threads uygulamasını, Perşembe sabahı itibariyle 30 milyon kişi indirdi ve şirketin verilerine göre, bunlar arasında çok sayıda marka, ünlü, gazeteci ve diğer önemli hesaplar bulunuyor.

Uygulama harika bir başlangıç yaptı diyebiliriz kesinlikle.

Çarşamba gecesi Threads’teki ortam, kullanıcıların uygulamayı denemek için yarıştığı ve bazılarının uygulamanın “Twitter katili” olup olmadığını sorguladığı bir okulun ilk günü gibiydi.

Threads, Twitter için ciddi bir tehdit oluşturabilir mi?

Twitter, 2022’de Elon Musk’ın platformu devralmasının ardından tepki çekmeye başladı. Son günlerde de kullanıcıların her gün ne kadar içerik görüntüleyebileceği üzerindeki geçici bir sınırlama nedeniyle kullanıcılardan özellikle tepki almıştı.

Şimdi ise yeni bir rakibi var ve Threads, popüler uygulamalar imparatorluğunu genişletebilir ve reklam satmak için yeni bir platform sağlayabilir.

threads-nedir

İşte şu ana kadar Threads hakkında bildiğimiz her şey:

Threads Nedir?

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketlerinden Meta’nın yeni bir uygulaması Threads. Gerçek zamanlı sohbete izin veren platform, büyük ölçüde metin tabanlı gönderilerin olduğu bir akışa sahip ve kullanıcılar fotoğraf ve video da gönderebiliyorlar. Twitter’ın ikiz kardeşi gibi de diyebiliriz.

Şirkete göre, Threads Apple’ın iOS ve Android üzerinden 100’den fazla ülkede ve 30’dan fazla dilde kullanılabilir durumda piyasaya sürüldü.

  • Karakter Sınırlaması 500 Olacak

Meta, Threads’e mesajların 500 karakter sınırlaması olacağını açıkladı.

Twitter’a benzer şekilde, kullanıcılar karşılıklı olarak Threads gönderilerine yanıt verip, yeniden paylaşabilecek ve alıntı yapabilecek.

  • Doğrudan Instagram Hikayelerine Gönderi Paylaşılabilecek

Threads kullanıcılara doğrudan Instagram hikayelerine gönderi paylaşma seçeneği sunuyor.

  • Doğrulanmış Instagram Hesapları Otomatik Olarak Threads’te de Doğrulanmış Olacak

Threads herkese açık ya kilitli/özel olabilecek ve doğrulanmış Instagram hesapları otomatik olarak Threads’te doğrulanmış olacak.

“Threads için vizyon, dostane bir halka açık sohbet alanı oluşturma seçeneği yaratmaktır,” Meta CEO’su Mark Zuckerberg, uygulamanın lansmanının ardından Threads’de bir gönderide belirtti. “Instagram’ın en iyi yaptığı şeyi almayı ve metin, fikirler ve aklınızdaki şeyleri tartışmak etrafında yeni bir deneyim yaratmayı umuyoruz.”

https://edition.cnn.com/2023/07/06/tech/instagram-threads-app-explained/index.html

Threads’e Nasıl Kaydolur? Hesap Silinebilir mi?

Instagram kullanıcıları, Instagram hesapları üzerinden aynı hesap adı ve şifreyle kaydolabilirler ve biyografilerini Threads’e özgü hale getirebilirler.

Kullanıcılar, takip ettikleri hesapların listesini de doğrudan Instagram’dan aktarabiliyor, bu sayede uygulamada hızlı bir şekilde başlamak çok daha kolay hale geliyor.

Ancak Threads’tan ayrılmak pek de kolay değil. Kullanıcılar, uygulamadaki ayarlar bölümü aracılığıyla profillerini geçici olarak devre dışı bırakabilirken, şirket gizlilik politikasında “Threads profiliniz yalnızca Instagram hesabınızı silerek silinebilir.” diyor.

Bu yüzden hesap açarken kapatmayacağınızdan emin olun çünkü Instagram hesabınızı kaybetmek istemeyebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması ile ilgili içeriğimize göz attınız mı? >> Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Threads Twitter’ın Popülaritasini Ortadan Kaldırabilir Mi?

Threads, son aylarda gerçek zamanlı, halka açık sohbetler için tercih edilen uygulama olma konumundan Twitter’ı tahtından indirmeyi umut eden son platform. Ve başarı şansı en yüksek olan bu olabilir.

Birçok Twitter kullanıcısı, Musk’ın geçen yılın sonlarında platformu devralmasından bu yana bir alternatif istediklerini belirtti. Sık teknik sorunlar ve politika değişiklikleri, bazı dikkat çeken Twitter kullanıcılarının çıkışa yönelmelerine neden oldu.

Meta’nın Twitter’a karşı en az bir önemli avantajı var: mevcut kullanıcı tabanının büyüklüğü. Meta, yeni uygulama ile 2 milyardan fazla global aktif Instagram kullanıcısının en azından bir kısmını yakalamayı umuyor. Buna karşılık, Twitter’ın aktif kullanıcı tabanı 250 milyon civarında.

“Biraz zaman alacak, ancak bence 1 milyardan fazla insanın olduğu bir halka açık sohbet uygulaması olmalı,” diye belirtti Zuckerberg bir Threads gönderisinde. “Twitter’ın bunu yapma fırsatı oldu ama tam anlamıyla başaramadı. Umarız biz başarabiliriz.”

Perşembe günü bir tweet’te, Twitter’ın yeni CEO’su Linda Yaccarino, rakip uygulamanın lansmanını kabul eder gibi görünerek Twitter’ı “yerine konulamaz” olarak nitelendirdi.

“Çok sıklıkla taklit ediliyoruz – ama Twitter topluluğu asla çoğaltılamaz,” dedi.

Meta’nın mevcut ölçeği ve altyapısı onun avantajına oynayabilir. Son aylarda ortaya çıkan diğer Twitter rakiplerinin çoğu, kullanıcıların bekleme listelerine katılmalarını veya kaydolmak için davetiye almalarını gerektirirken, yeni site üzerinde ağlarını yeniden oluşturmak için çaba sarf etmeleri gerekiyor, Threads kullanıcıların başlamalarını dikkat çekici derecede kolaylaştırıyor.

Ancak Instagram CEO’su Adam Mosseri, platforma yüklenen bir videoya not düşerek yeni sosyal medya platformları için genellikle meydan okumanın, kullanıcıları kaydettirmek değil, onları uzun vadeli olarak etkileşimde tutmak olduğunu belirtti.

Özellikle, Meta’nın Threads’da spam, taciz, komplo teorileri ve yanıltıcı iddiaları önlemek için çalışması gerekecek, bu konular birçok kullanıcının Twitter’a karşı olan ilgisini azaltmıştır. Yeni platformun lansmanı, Meta’nın geçtiğimiz Kasım ayında başlamak üzere 20.000’den fazla çalışanı işten çıkardıktan sonra geldi, bu çalışanlar arasında kullanıcı deneyimi, iyi olma durumu, politika ve risk analizi çalışanları da vardı. Ayrıca, bazı uzmanların gelen bir yanıltıcı bilgi dalgası konusunda uyarıda bulunduğu, 2024 ABD Başkanlık seçimlerinin kampanya döneminin hız kazandığı bir dönemde geldi. Meta, Topluluk Kuralları’nın diğer uygulamaları gibi Threads’a da uygulanacağını belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

Sohbete Başla
Merhaba! Yardıma mı ihtiyacınız var?
Brothline
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
%d blogcu bunu beğendi: